راهنمایی برای اولین سفر با هواپیما

راهنمایی برای اولین سفر با هواپیما ، شاید شما هم دفعه اول تان باشد که می خواهید با هواپیما سفر کنید و حتما سوالات زیادی درباره سوار شدن به هواپیما دارید، مثل اینگه چه زمانی باید در فرودگاه باشید یا چه مدارکی برای آن نیاز دارید و غیره. برای دانستن جواب همه سوالات خود با راهنمای اولین سفر با هواپیما در فلای فلای همراه باشید.

اولین مرحله در پرواز هوایی، تهیه بلیط هواپیما است. برای خرید بلیط با انوع مختلف بلیط ها روبه رو هستید که هر یک قیمت های مخصوص خودشان را دارند، برای همین شاید انتخاب از بین آنها برای شما دشوار شود. در صورتی که از محل پرواز شما به مقصد موردنظرتان پرواز مستقیمی نباشد کارتان دشوارتر نیز می شود. ما به شما توصیه می کنیم پیش از اینکه بلیط تان را انتخاب کنید با کسانی که قبلا تجربه این کار را داشته اند مشورت کنید تا انتخاب درست و منطقی را داشته باشید. همکاران ما در فلای فلای می توانند در این باره به شما مشاوره رایگان بدهند.

وقتی که وارد فرودگاه می شوید باید کارهایی را انجام بدهید. ارائه بلیط ، تحویل بار و دریافت کارت پرواز ، عبور از خطوط کنترل و گیت امنیت و استفاده از سالن انتظار و استراحت در آن، سوار شدن بر هواپیما و دادن سفارش غذای مخصوص از کارهایی است که در روند پرواز خودتان آنها را انجام خواهید داد. برای دانستن بیشتر درباره هر یک از این موارد با ما همراه باشید.

مدارک لازم در فرودگاه

اگر مقصد سفرتان خارج از کشور است، باید پاسپورت تان دست کم شش ماه به تاریخ انقضایش مانده باشد، در فرودگاه پاسپورت تان را بررسی می کنند پس باید همراه تان باشد.

برای اینکه به مشکلی برنخورید یک کارت شناسایی معتبر نیز به همراه پاسپورت تان داشته باشید.

ولی اگر مقصد شما سفر به یکی از شهرهای داخلی است، هنگام ارائه بلیط (نسخه چاپی یا عکس آن در تلفن هوشمند و تبلت) داشتن یک کارت شناسایی معتبر (شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه رانندگی، گذرنامه) برای ارائه به متصدی کفایت می کند.

آموزش سوار شدن به هواپیما

مهماندارها و پرسنل هواپیما به شما در سوار شدن به هواپیما کمک می کنند. مسافرانی که صندلی های آنها در عقب هواپیماست، مسافرانی که بیزینس کلاس هستند و مسافرانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند در اولویت سوار شدن هستند. البته در برخی مواقع نظم و ترتیب خاصی برای سوار شدن نیست که باعث بی نظمی و ازدحام در راهرویی کابین هواپیما می شود. شما می توانید تا آخرین لحظه اعلان پرواز در سالن پرواز بمانید.

در پرواز هواپیماهای داخلی تا 45 دقيقه قبل از پرواز و در پرواز هواپیماهای خارجی 1:30 دقيقه قبل از پرواز مسافر می تواند حضور خود را به متصديان خبر بدهد.

اگرچه اکثر پروازهای هوايی دارای تاخير هستند، ولی مسافران حق تاخیر ندارند. پس در صورتی که دیر کنید در هواپیما جای خود را از دست می دهید و به مشکل برمی خورید. در فاصله دیر کردن شما احتمال دارد جای شما به مسافرانی داده شود که در لیست انتظار هستند و شما هیچ اعتراضی نمی توانید بکنید.

در محل پروازهای خارجی در فرودگاه های بين المللی تمام وسایل شما به وسیله افراد گمرگ چک می شوند. چون محل کنترل و بازرسی بیش از اندازه شلوغ می شود بهتر است خودتان را چند ساعت قبل از پرواز به محل فرودگاه برسانید تا با مشکلی مواجه نشوید.

قسمت عمده ای از وقت مسافر بعد از رد شدن از بخش كنترل و بازرسی، در قسمت تحويل بار و وسایل سپری می شود.

بارهای اضافی شما بعد از وزن شدن و طی مراحل لازم تحويل ماموران می شود. بهتر است از قبل درباره بارهای اضافی و مجاز قابل حمل اطلاع کسب کنید و از آوردن باز اضافی با خودتان خودداری کنید.

برای اینکه وسایل شما در بین چمدان ها و ساک ها گم نشود برروی آنها اتیکت هایی نصب می کنند شما باید به صورت خوش خط و بعد از حذف اتیکت های قبلی روی آنها مشخصات خودتان را بنویسید و روی وسایل خودتان وصل کنید.

مراحل پیاده شدن از هواپیما

اطمینان داشته باشید تا وقتی که همه مسافرها از هواپیما پیاده نشوند، حرکت به سوی سالن فرودگاه صورت نمی گیرد. بنابراین با خیال راحت و بدون عجله صبر کنید تا مسافر جلویی شما از هواپیما پیاده شود و بعد شما اقدام به پیاده شدن از هواپیما کنید.

بعد از اینکه به مقصدتان می رسید از فرود آمدن هواپیما تا پیاده شدن شما و خارج شدن از فرودگاه، معمولا یک الی سه ساعت طول می کشد که این مدت به نوع پروازتان، ترافیک فرودگاه و غیره وابسته است.

بعد از پیاده شدن از هواپیما و رد کردن بخش مربوط به کنترل پاسپورت، باید کیف ها و چمدان های خود را از بخش بار هواپیما تحویل بگیرید، برای این کار چندتا نقاله طراحی شده تا شما راحت تر به وسایل خودتان برسید؛ پس شماره پروازتان را روی تابلوی نوار نقاله بیابید و بعد منتظر رسیدن وسایل خود باشید.

اگر وسایل شما از روی نوار نقاله به دست شما نرسید هر چه زودتر به مامورهای فرودگاه خبر بدهید و اتیکت های بار خود را تا تمام شدن رسیدگی پیش خودتان حفظ کنید، این اتیکت ها تنها مدرک شما برای صاحب وسایل هستند که به وسیله متصدی بر روی پاسپورت و بلیط شما نصب می شود.

بعد از خارج شدن از فرودگاه مقصد، برای رفتن به محل اقامت و هتل خود، وسایل خودتان را در تاکسی ها و خودروهای آرم دار بگذارید.

با مراعات موارد بالا و مدیریت و برنامه ریزی دقیق می توانید سفر خوبی را داشته باشید و با کمال آسودگی از مسافرت خودتان لذت ببرید.

راهنمايی براي اولين سفر با هواپيما

مراحل پرواز داخلی

برای پروازهای داخلی، یک روز کامل پیش از پرواز امکان گزارش ثبت حضور و ثبت نام (Check-in) آنلاین وجود دارد. امکان چک این پرواز در محل های ثابت درون فرودگاه ممکن است. پس از چک این پرواز خودتان، کارت پرواز سفرتان را بگیرید.

در برخی از فرودگاه ها این کارها به صورت دستی انجام می شود، در آنجا برای تسهیل کارها، اسناد خودتان را پیش از رسیدن به باجه حاضر کنید.

پس از چک این آنلاین در صورتی که وسایلی برای تحویل به بار نداشته باشید، با کارت پرواز چاپ شده تان به گیت رجوع کنید. ولی اگر باری برای تحویل به بخش بار هواپیما دارید آن را در محل های مخصوص این کار قرار بدهید و به بخش بار اضافی هواپیما تحویل دهید.

زمانی که می خواهید بارتان را تحویل بدهید و کارت پروازتان را دریافت کنید، اتیکتی به وسایل شما نصب می شود و برچسب های کوچکی روی گذرنامه تان چسبانده می شود.

این اتیکت ها مدرک مالکیت وسایل شما می باشد و دارای مشخصات فردی شما مثل شماره پرواز، مبدا پرواز و مقصد و رمان پرواز شماست. پس در حفظ و نگهداری از آنها تا خارج شدن از فرودگاه مقصدتان کوشا باشید.

مراحل پرواز خارجی در فرودگاه امام

شماره صندلی شما در درون کابین هواپيما موقع تحويل بار شما مشخص می شود. مسافر باید بليط خود را برای مشخص شدن شماره صندلی و گرفتن كارت پرواز سوار شدن به هواپيما به ماموران فرودگاه امام تحويل بدهد.

بعد از آن در نگهداری کارت سوار شدن به هواپیما و بلیط تان نهایت دقت را انجام بدهید تا آنها را گم نکنید.

در درون کابین هواپيما در صندلی مشخص شده خودتان بنشینید و کاملا به نظم و مقررات هواپیما احترام بگذارید و به افراد سالخورده و زنان باردار را بیشتر توجه کنید.

بعد از تحويل دادن وسایل خودتان و تایید و کنترل بلیط تان و گرفتن كارت پرواز، نوبت داخل شدن به سالن ترانزيت فرودگاه امام است.

در ورودی سالن كارت يا مدارک شناسائی مسافر باید با بليط و كارت پرواز به مسئولان كنترل تحویل داده شوند تا بعد از بررسی به آنها برگردانده و اجازه ورود داده شود.

قبل از اینکه وارد سالن انتظار فرودگاه امام شوید، آخرين مرحله تشريفات فرودگاه امام را هم باید طی کنید، این مرحله مربوط به بازرسی نهایی است. تمامی مدارک و وسایل شما و کارهای حفاظتی پرواز در این بخش انجام می گردد.

بعد از پشت سر گذاشتن بازرسی نهایی، وارد سالن انتظار شده و در این بخش با گوش سپردن به بلندگوها و با مراعات نظم، شماره پرواز و مقصد شما اعلام می شود و با اتوبوس های مخصوص درون باند برای سوار شدن به هواپیما راهنمایی می کنید.

زمانی که می خواهید سالن انتظار را ترک کنید، مسئولان کنترل خدمات فرودگاه امام، که از نمایندگان شرکت هوایی و خود فرودگاه تشکیل شده اند، قسمتی از کارت پرواز شما را از آن جدا می نمایند. بعد از پیاده شدن در پای پلکان هواپیما و درست در موقع سوار شدن به هواپیما، مهماندار پرواز به شما خوش آمد گفته و بعد از مشاهده کارت پروازتان، شما را به صندلی تان راهنمایی می کند.

بعد از اینکه بر روی صندلی خود نشستید کمربند ایمنی خودتان را محکم ببندید و در تمام مدت پرواز آن را باز نکنید.

کمربند ایمنی هواپیما

در صورتی که می خواهید صندلی شما در کنار صندلی خانواده و آشنایان و دوستان تان قرار بگیرد، باید زودتر از سایر مسافرها در فرودگاه حضور داشته باشید تا بتوانید صندلی دلخواهتان را به دست بیاورید.

تا جايی كه می توانید در مدت پرواز کمربند ایمنی هواپیما را از ذور کمرتان باز نکنید.

وقتی که هواپیما فرود آمد تا ایستادن کامل هواپیما و باز شدن درها از صندلی خود بلند نشوید و کمربندتان را باز نکنید چون احتمال دارد با ترمز ناگهانی چرخ های هواپیما، تعادل تان را از دست بدهید و زمین بخورید.

موقعی که هواپیما کامل ایستاد کمربندتان را باز کنید و اجازه بدهید مسافرهای جلویی شما پیاده شوند و بعد شما از جایتان بلند شوید و هواپیما را ترک کنید. موقع ترک کردن دقت کنید وسایلی از شما در هواپیما باقی نماند و اگر وسیله ای را گم یا جا گذاشته اید ماموران را خبر کنید.

قبل از فرود هواپیما در مقصد در پروازهای خارجی كارت هايی به شما داده می شود كه باید برای راحتی در انجام تشريفات گمركی و پاسپورت، مشخصات تان را در اين كارت ها بنويسيد.

نحوه بستن کمربند هواپیما

بستن کمربند در همه مدت زمان پرواز تا زمانی که چراغ کمربند روشن می باشد اجباری است اما پیشنهاد می کنیم در همه زمان پرواز کمربند را باز نکنید اما هنگام بلند شدن و دوباره نشستن آن را محکم کنید و در بقیه موارد اندکی شل کنید. در موقع طوفان های احتمالی کمربند محکم بسته شده می تواند از کوبیده شدن سر شما به سقف هواپیما پیشگیری کند.

وقتی که هواپیما به صورت کامل فرود آمد و نشست و به سمت تونل ورود و خروجی می رود، شما تا نشنیدن یک صدای تک زنگ نمی توانید از جای خود بلند شوید و چمدان تان را از بالای سقف خارج کنید. یادتان نرود که خارج شدن از هواپیما به ترتیب صندلی های جلویی است.  پس تا نفر جلویی شما اقدام به پیاده شدن نکرده کمربند ایمنی خودتان را باز نکنید و چمدان تان را پایین نیاورید.

نحوه بستن کمربند هواپیما

روشن شدن چراغ بستن کمربندها همواره به معنای طوفانی بودن هوا و یا احتمال چاله های هوایی نمی باشد، بلکه در مواقعی به خاطر این است که مسافران در صندلی های خود مستقر باشند و به سرویس بهداشتی نروند، تا خلبان بتواند به راحتی از سرویس بهداشتی استفاده نماید.

راهنمایی برای اولین سفر با هواپیما