مراحل سوار شدن به هواپیما

مراحل سوار شدن به هواپیما شماره صندلی شما در هواپیما توسط مراکز فروش شرکت های هوایی و هنگام مراجعه به باجه شرکت هوایی در فرودگاه برای کنترل انجام می شود. بلیط تان را برای برای مشخص شدن شماره صندلی و گرفتن کارت پرواز به ماموران باجه بدهید و از کارت پرواز و بلیط خود محافظت کنید. در هواپیما بر روی صندلی تعیین شده بنشینید.

زمان پایان یافتن پذیرش مسافر در پروازهای بین المللی 45 دقیقه پیش از پرواز و در پروازهای داخلی 20 دقیقه پیش از پرواز است. پس پس حتما در پروازهای خارجی دست کم سه ساعت و در پروازهای داخلی یک ساعت پیش از پرواز به فرودگاه بروید.

بعد از پایان یافتن کارهای کنترل بلیط و دریافت کارت پرواز، جهت داخل شدن به سالن انتظار، بلیط و کارت پرواز تان را با پاسپورت (در پروازهای خارجی) و شناسنامه یا کارت شناسایی معتبر (در پروازهای داخلی اگر بخواهند) به مسئولان کنترل پرواز نشان بدهید.

بازرسی نهایی، برای ایمنی بیشتر پروازها است. در آخرین قسمت تشریفات فرودگاهی و پیش از داخل شدن به سالن انتظار، بخش بازرسی نهایی انجام می شود.

برای حفظ ایمنی بیشتر پرواز همه وسایل شما در بخش بازرسی نهایی مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از آن وارد سالن انتظار می شوید که در این قسمت با خوانده شدن شماره پرواز و مقصد به وسیله بلندگوها برای سوارشدن به هواپیما هدایت می شوید.

در آخرین قسمت و موقع خارج شدن از درهای خروجی جهت سوارشدن به هواپیما، ماموران شرکت هوایی از بخش خدمات فرودگاهی با کنترل دوباره اسناد پروازی تان (ویزا و پاسپورت) جزئی از کارت پروازتان را از آن جدا می کنند و جزئی از آن را به شما برمی گردانند که طبق آن خدمه پرواز در کابین هواپیما شما را برای نشستن در صندلی تان هدایت می کنند.

مراحل سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مهرآباد

وقتی که وارد فرودگاه می شوید باید کارهایی را انجام بدهید. ارائه بلیط ، تحویل بار و دریافت کارت پرواز ، عبور از خطوط کنترل و گیت امنیت و استفاده از سالن انتظار و استراحت در آن، سوار شدن بر هواپیما و دادن سفارش غذای مخصوص از کارهایی است که در روند پرواز خودتان آنها را انجام خواهید داد. برای دانستن بیشتر درباره هر یک از این موارد با ما همراه باشید.

مراحل سوار شدن به هواپيما

Check-in: ارائه بلیط ، تحویل بار و دریافت کارت پرواز

برای پروازهای داخلی، یک روز پیش از پرواز امکان چک این آنلاین است. اگر چک این را به صورت آنلاین و اینترنتی دریافت کرده اید و وسایلی برای تحویل دادن به بخش بار هواپیما ندارید، پس با کارت پرواز چاپی خودتان، به گیت امنیتی پرواز بروید و مسافرت تان را آغاز کنید.

اما اگر وسایلی برای تحویل به بار هواپیما دارید، کاغذهای مشخصات تگ مربوط به پرواز افراد دیگر را از روی ساک و چمدان و کیف دستی جدا کرده و مشخصات خودتان را بر روی تگ ها بنویسید و بر روی وسایل خود بچسبانید و آنها را مخزن چمدان ها قرار دهید.

در صورتی که چک این را اینترنتی تهیه نکرده اید، کیوسک های اتوماتیک درون فرودگاه می توانند برای شما چک این صادر کنند.

چک این پرواز کنید و پرینت کارت سوار شدن به هواپیما را دریافت کنید. در ادامه باید سری به بخش بار و مخزن چمدان ها و غیره بزنید.

در صورتی که می خواهید چک این را به صورت دستی انجام دهید، خودتان را برای صف های طولانی آماده کنید. مدارک تان را هم در طول صف در دست تان آماده نگهدارید.

خطوط کنترل امنیت سریع

در برخی از فرودگاه ها جهت سرعت بخشیدن به کنترل امنیت، به افرادی که پروازهای زیادی دارند و اسم آنها از پیش در سامانه موجود است یا بعضی افرادی که پول زیادتری را برای پرواز داده اند، سرویس های کنترل امنیت سریعتر انجام می شود.

دسترسی به سالن استراحت

راه هایی پیش پای شماست تا بتوانید به سالن استراحت دسترسی داشته باشید، حتی اگر بلیط شما فرست کلاس یا بیزنس کلاس نباشد و یا پروازهای زیاد ندارید تا جزء مسافران درجه دار (Premium tires) باشید:

بخش اولویت بندی گذرهای فرودگاه با گرفتن یک مبلغ سالانه و یک مبلغ در زمان استفاده، امکان استفاده از سالن استراحت خیلی از فرودگاه های مهم و بزرگ را به شما می دهد.

ولی توجه کنید که تنها از یک یا دو سال فرودگاه امکان استفاده دارید که احتمال دارد خیلی هم به گیت خروجی شما نزدیک نباشد.

برخی از شرکت های هوایی در برابر دریافت هزینه ای، امکان استفاده تک روزه از سال های استراحت را به مسافران می‌دهند. در برخی شرکت ها نیز به هیچ نحوی امکان پرداخت هزینه ورودی به سالن استراحت نیست.

Boarding سوارکردن

مهماندارها و پرسنل هواپیما به شما در سوار شدن به هواپیما کمک می کنند. مسافرانی که صندلی های آنها در عقب هواپیماست، مسافرانی که بیزینس کلاس هستند و مسافرانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند در اولویت سوار شدن هستند.

البته در برخی مواقع نظم و ترتیب خاصی برای سوار شدن نیست که باعث بی نظمی و ازدحام در راهرویی کابین هواپیما می شود. شما می توانید تا آخرین لحظه اعلان پرواز در سالن پرواز بمانید.

تاخیر هواپیما سردرگمی زمانی

تاخیر هواپیما همیشه برنامه مسافرتی افراد را به هم می ریزد و باعث سردرگمی مسافران می شود. هنگامی که شما به شهر دیگری با اختلاف زمانی متفاوت با مبدأ شما مسافرت می نمایید، ساعت خواب و بیداری، شب و روز شما قاطی می شود و شما را خسته و کلافه می کند.

اثر تاخیر هواپیما روی افراد مختلف متفاوت است، ولی در حالت کلی وقتی در یک پرواز، بیشتر از دو منطقه زمانی (time zone) را تجربه کنیم، تاخیر هواپیما نیز زیادتر می شود.

اسم جت لاگ نیز از هنگامی به آن ها داده شد که سفر با هواپیمای جت، همگانی شد. با همگانی شدن مجبور بودند سریع تر به مقصد برسند، و مسافت بسیاری را در زمان اندکی بپیمایند و در این حین تاخیرهای پرواز اتفاق می افتاد و مسافران را سر درگم می کرد.

هنگامی که اختلاف زمانی سفر شما به اندازه پنج یا شش ساعت باشد، زمان و عادت خواب شما به هم می خورد و شب و روز تان گم می شود، این می تواند حسابی شما را بی حال و کلافه کند.

یکی از شیوه های غلبه بر تاخیر هواپیما این است که شب پیش از پرواز خوب استراحت کنید، در هواپیما هم بخوابید. فیلم‌ دیدن و بازی‌ کردن و نگران زمان بودن را از یاد ببرید و هر اندازه و هر کجا که فرصت شد فقط بخوابید! به مقصد که رسیدید ساعت مبدأتان را از یاد ببرید و تلاش کنید تنها با ساعت تازه خودتان را هماهنگ کنید.

اگر زمان رسیدن شما به مقصد زمان بامداد است، مثلاً ساعت هفت صبح. تلاش کنید روز خوبی را در مقصدتان آغاز نمایید. صبحانه را که حتماٌ در هواپیما میل کرده اید، به ساحت و شهرگردی بپردازید و از هوای تازه و نور آفتاب صبحگاهی لذت کافی ببرید. ممکن است خسته شوید، حتما تا عصر نیز خسته تر خواهید شد، اشکالی ندارد اصلا نخوابید خودتان را به هر شکلی سرگرم کنید تا شب برسد. شب بعد از خوردن شام تان به تخت بروید. با خستگی سفر و روز حتما خواب راحتی خواهید داشت.

Steps to board the plane

برای اینکه در اولین روز سفرتان زیاد خسته نشوید اصلا رانندگی طولانی انجام ندهید.

مسافران پروازهای اقتصادی که پروازهای طولانی مدتی را تجربه می کنند بیشتر در معرض مشکلی به نام ترومبوز وریدی عمقی (DVT) می باشند. به خاطر نشستن طولانی مدت در هواپیما خون در سیاهرگ های پای لخته می شود و منجر به ورم عضو می گردد، و غالبا هم پاها از این مشکل رنج می برند. بهتر است از این مشکل پیشگیری کنید.

– هر دو ساعت یک بار در راهروی هواپیما قدم بزنید و کشش اندان را از یاد نبرید. حتی سرویس بهداشتی را بهانه کنید و تکانی به بدن تان بدهید.

– بهتر است در صندلی های کنار راهرو بنشینید تا بلند شدن و راه رفتن و نشستن شما آسان تر و راحت تر باشد.

– آب و کلاً آشامیدنی بدون الکل و بدون کافئین را بیشتر مصرف کنید.

مراحل سوار شدن به هواپیما در فرودگاه امام خمینی

اگر برای رسیدن به فرودگاه از ماشین شخصی خودتان استفاده نمی کنید و از طرفی هم نمی خواهید با تاکسی تلفنی این مسیر را طی کنید، راه راحتی برای رفتن به فرودگاه امام خمینی وجود دارد، و آن استفاده از خط یک مترو تهران است که با متروی ایستگاه شاهد که یک ایستگاه قبل از مترو حرم مطهر است می توانید این مسیر را طی کنید و بعد از خارج شدن از مترو، سوار تاکسی های پرند شده و مقابل فرودگاه امام خمینی پیاده شوید.

البته این مسیر در پروازهای شبانه باز نیست و مجبور هستید از ماشین های شخصی یا آژانس ها برای رسیدن به فرودگاه امام خمینی استفاده کنید.

ماشین های فرودگاه امام خمینی، سمند، تویتا کمری و ون هستند که قیمت آنها به انتخاب شما بستگی دارد که غالبا در حدود ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان می باشند.

یکی از مسیرهای پرتردد به فرودگاه، مسیر فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی است که خیلی از مسافرانی که از سایر شهرها به تهران می آیند و تمایل دارند به خارج از کشور بروند از آن استفاده می کنند. تاکسی های روبه روی فرودگاه مهراباد شما را به آسانی به مقصدتان می برند.

مسافرانی که می خواهند به خارج از کشور بروند بعد از داخل شدن به سالن عمومی فرودگاه، باید آماده رفتن به گیت های بازرسی گذرنامه شوند. پس از بررسی گذرنامه، چمدان و ساک های شما در مخزن وسایل گذاشته می شود و بعد از بررسی تحویل شما می شود.

قسمت بعدی گیت پرواز است که در آن گذرنامه شما توسط ماموران کنترل بررسی می شود، بلیط و وسایل شما را تحویل می دهند و کارت سوار شدن به هواپیما را دریافت می کنید.

سپس جهت بررسی به عوارض خروج از کشور راهنمایی می شوید و وارد سالن انتظار می‌شوید. در سالن انتظار برای رسیدن نوبت تان صبر می کنید. در این مرحله می توانید ارز دولتی‌ تهیه کنید یا از مغازه های موجود چیزی بخرید، یا در رستوران غذایی میل کنید و خودتان را مشغول کنید تا زمان پروازتان فرا برسد. خیلی از صرافی های فرودگاه امام خمینی در سالن عمومی مستقر هستند و به راحتی می توانید پول های خود را آنجا تبدیل کنید.

افرادی که به وسیله فرودگاه امام خمینی وارد ایران می شوند، پس از فرود هواپیما در فرودگاه، باید به محل های ویژه بررسی گذرنامه مراجعه کنند و با توجه به میزان شلوغی پرواز و فرودگاه، احتمال دارد کارشان کمی طول بکشد. پس از بررسی گذرنامه، وسایل خود را تحویل می گیرید و از فرودگاه خارج می شوید. البته تحویل گرفتن وسایل کمی طول می کشد.

مراحل سوار شدن به هواپیما در فرودگاه امام

فرودگاه امام خمینی دو نوع پارکینگ دارد؛ پارکینگ سقف دار و پارکینگ بدون سقف. هر یک از این پارکینگ ها برای ورود و تعداد روزهایی که قرار است ماشین شما در آنجا بماند قیمت های مختلفی دارند. قیمت ورودی این پارکینگ ها حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان است و هر یک روز کامل توقف در آن ها نیز حدود ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان برای تا آب می خورد.

همچنین از تمام نقاط پارکینگ باز می توانید با خدمات مجانی به فرودگاه داخل شوید. در صورتی که در پارکینگ به ماشین شما صدمه ای برسد و پلیس آن را تایید کند، هزینه ضرر به شما داده می شود؛ پس بدون نگرانی خودروی خود را به پارکینگ فرودگاه تحویل بدهید و با خیال آسوده به مسافرت تان برسید.

سرویس تشریفات فرودگاه یا سی آی پی بخشی از امکانات مخصوص فرودگاه امام خمینی‌ می باشد که برای افرادی که قصد دارند سفری کم استرس و لوکس داشته باشند، مناسب است؛ در تشریفات فرودگاه، خدمات انتقال به فرودگاه، سالن مخصوص انتظار، محافظ شخصی، مترجم و غیره خدمات داده می شود.

از سایر خدمات فرودگاه امام خمینی، خدمات بانکی و خدمات وسایل گمشده می باشد که شاید هر کسی به آن ها نیاز پیدا کند.

میزان باری که می توانید از کشور خارج یا به کشور وارد کنید؛ به فرودگاه ربطی ندارد و در هر کدام از پروازها مختلف است؛ در حالت کلی برای هر فرد در موقعیت غیر تجاری حمل حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم بار مجاز است.

در بخش گمرک فرودگاه امام خمینی، کار بررسی کالاها بر عهده ماموران گمرک است که معیارهای بررسی برای هر کشوری مختلف است و ربطی وزن کالا ندارد. برخی از وسایل مانند چاقو، قیچی، سلاح های اسباب بازی و اسپری بی حس کننده بخشی از وسایل ممنوعه هواپیما هستند که در فرودگاه به آنها گیر می دهند پس بهتر است این وسایل را با خود به همراه نداشته باشید.

مراحل سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مشهد

شما می‌توانید با ماشین شخصی خود، اتوبوس، آژانس و مترو به فرودگاه هاشمی نژاد مشهد برسید. با ماشین شخصی از سمت فلکه‌ پانزده خرداد در جنوب شرقی مشهد وارد بلوار جمهوری و سپس بلوار هاشمی نژاد و در نهایت به فرودگاه می رسید. همینطور می توانید از خط یک متروی مشهد برای رفتن به فرودگاه استفاده کنید که مناسب ترین مسیر است.

هم اکنون خط یک مترو مشهد از ایستگاه وکیل آباد تا ایستگاه غدیر (فرودگاه) از ساعت 6:00 صبح تا 22:30 در خدمت مسافران است. همینطور خط ۷۷ شرکت اتوبوس‌ رانی مشهد در مسیر فرودگاه تا حرم مطهر فاعل است و هر ۲۰ دقیقه یک اتوبوس در این مسیر مسافرگیری می کند.

فرودگاه مشهد دارای یک ترمینال برای پروازهای داخلی و دو ترمینال برای پروازهای خارجی است.

فرودگاه مشهد دارای سرویس های خدماتی زیادی مثل رستوران، فروشگاه، پارکینگ، مسجد و نمازخانه، مراکز فروش بلیط، مراکز رزرو هتل است. شما می توانید از فرودگاه مشهد، برای داخل و خارج کشور خودرو اجازه کنید. همینطور امکان صدور ویزا در فرودگاه مشهد برای مسافران خارجی میسر است تا امکان ورود توریست به مشهد راحت تر شود.

مراحل سوار شدن به هواپیما پرواز خارجی

سوار شدن به هواپیما پرواز خارجی دارای مقدمات زیاد و تشریفات گوناگونی است. رزرو بلیط از قبل در پروازها به وسیله مراجعه حضوری به آژانس های مسافرتی و مراکز فروش بلیط هواپیما در شرکت های هوایی و همچنین به وسیله اینترنت میسر است. بعد از تائيد بلیط در فرودگاه ، پاسپورت مسافر كه دست کم شش ماه تا زمان انقضایش مانده و پرداخت عوارض فرودگاهی به بانك از دیگر مراحل خرید بلیط هواپیما پرواز خارجی است.

برای پروازهای خارجی بلیط در دو حالت تایید می شود و در ليست انتظار نوشته می شود. مسافرانی كه بليط در نوبت انتظار دارند می تواند پاسپورت خود را در زمان مشخص شده به آژانس های مسافرتی تحویل دهند.

بعد از يك روز از دريافت پاسپورت ها به مسافر درباره تایید شدن پرواز اش اطلاع داده می شود. در صورتی که تا زمان پرواز، مسافر تاییده ای دریافت نکرده باشد تا زمان بسته شدن پرواز در فرودگاه باید امیدوار بود. اگر افرادی در لحظه آخری از مسافرت انصراف بدهند، احتمال دارد مسافرانی که در لیست انتظار هستند شانس پرواز خارجی را به دست آورند.

مراحل سوار شدن به هواپیما پرواز داخلی

بهتر است برای تهیه بليط پروازهای داخلی به يكی از آژانس های مسافرتی بروید، مراکز فروش شرکت های هوایی معمولا خیلی شلوغ می شود. برای خرید بليط پروازهای داخلی، در دست داشتن شناسنامه يا مدرك شناسائی عكس دار معتیر الزامی است. خیلی از آژانس های مسافرتی، بليط شركت های هوایی داخلی مثل ايران اير – آسمان – ماهان – تابان – كاسپين آريا و غیره را به فروش می رسانند، در مسيرهای مشترك فرقی در قیمت بليط هواپیما نیست.

البته گفتنی است که شما از طریق اینترنت و به صورت آنلاین نیز می توانید نسبت به خرید بلیط هواپیما اقدام کنید و اگر مایل باشید می توانید بلیط را به صورت تلفنی نیز رزرو کنید که در این مورد دفتر خدمات مسافرتی بلیط را به آدرس شما می فرستد.

در پروازهای داخلی پیدا کردن صندلی در هواپیما تنها با تهیه بليط ممکن است. بعد از تهیه بليط اگر از سفر در تاريخ مشخص پشیمان شدید می توانید با کسر هزینه اندکی بلیط خود را برگشت بزنید و مابقی مبلغ خودتان را دریافت کنید. برای استرداد قیمت بليط هواپیما در صورت انصراف از سفر  بايد به آژانس مسافرتی که از آنجا بلیط تهیه کرده اید بروید. 

با این حال پیشنهاد فلای فلای به شما این است که بليط برگشت خود را پیش از رفتن به سفر بخرید چون بعدا احتمال گیر آوردن بلیط برای برگشت در خطوط هوایی کار سختی است و احتمال دارد صندلی خالی ای برای برگشت پیدا نکنید. در صورتی که برای سفر مصصم هستید حتما به همراه خرید بلیط رفت، بلیط برگشت را نیز تهیه کنید.

مراحل سوار شدن به هواپیما