چارتر چیست و تفاوت بلیط چارتر و معمولی یا چگونه می توان بلیط چارتر تهیه کرد؟‌

تفاوت پرواز سیستمی و چارتر

تفاوت پرواز سیستمی و چارتر ، وقتی می خواهید بلیط هواپیما بخرید دو حالت پیش رویتان است، اولی خرید بلیط سیستمی است که به وسیله خطوط هوایی به فروش می رسد و دومی خرید بلیط چارتر است که به وسیله آژانس های مسافرتی ارائه می شود. ولی کدام یک از این بلیط ها برای مسافرت شما بهتر است؟ در این نوشته سعی می کنیم درباره بلیط های سیستمی و چارتر اطلاعاتی را خدمت شما بیان کنیم.

پروازهای سیستمی

این پروازها به وسیله شرکت های هواپیمایی مانند ماهان، ایران ایر، کیش ایر، و غیره عرضه می شود و برای مدت زمان نسبتا زیادی برنامه ریزی می شوند به همین خاطر امکان خرید بلیط را برای همه مسافران در فاصله های زمانی طولانی مدت وجود دارد.

در برخی مواقع امکات تغییر برنامه ها وجود دارد ولی در اکثر اوقات برنامه های پروازی ثابت است. بلیط پروازهای سیستمی به وسیله خطوط هوایی و یا نمایندگی های خطوط هوایی یا همان آژانس های مسافرتی که دارای مجوز بند الف هستند به فروش می رسد.

مزایای پرواز های سیستمی

۱- شما می توانید بلیط هواپیما در فاصله های زمانی طولانی مدت خریداری کنید.

۲- شما می توانید بلیط هواپیما را هر موقع که بخواهید کنسل کنید البته جریمه هم به کنسلی تعلق می گیرد (با توجه به زمان درخواست کنسلی بلیط و همینطور رده پروازی و همچنین با توجه به قوانین خط هوایی جریمه کنسلی بلیط هواپیما که بین 5 درصد تا 100 درصد مبلغ بلیط هواپیما مشخص می گردد.)

۳- شما می توانید برای کودکان 2 تا 12 سال بلیط نیم بها تهیه کنید که این امکان فقط در پروازهای سیستمی وجود دارد و در پروازهای چارتر قیمت بلیط برای همه رده های سنی یکسان است.

۴- شما می توانید در برخی از خطوط پروازی مثل ایران ایر از تخفیف های مربوط به ایثارگران و ویژه کسانی که دارای شرایط خاصی هستند استفاده کنید.

۵- پروازهای سیستم دارای تنوع مسیرهای پروازی زیادی هستند.

معایب پروازهای سیستمی

۱- اصلی ترین موردی که باعث می شود تا افراد از خرید بلیط هواپیما سیستمی منصرف شوند و به خرید بلیط چارتر رغبت داشته باشند، قیمت بلیط هواپیما است. قیمت بلیط هواپیما در پروازهای سیستمی بر پایه مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری مشخص می شود و در بیشتر اوقات با قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتر اختلاف بیشتری دارد.

برای اینکه تفاوت قیمت ها تا حدودی برطرف شود سازمان هواپیمایی کشوری در سال های اخیر اقدام به اجرای طرح های شناور سازی قیمت ها کرده تا دست خطوط پروازی در نرخ گذاری آزاد باشد و بتوانند با آژانس های مسافرتی و سایر شرکت های هواپیمایی رقابت بازی داشته باشند. اما با این طرح ها نیز همچنان محدودیت هایی در کم و زیاد کردن قیمت ها توسط خطوط پروازی وجود دارد و پروازهای چارتر دست بازتر از آنها عمل می کنند.

ایرلاین های چارتری

۲- مسئله دیگری که در پروازهای سیستمی نسبت به پروازهای چارتری وجود دارد محدودیت در پرواز است. پروازهای سیستمی غالبا برای فاصله های زمانی طولانی مدت برنامه ریزی می کنند و قوانین خطوط پروازی نیز برای حجم مشخصی از مسافران پرواز در نظر می گیرند. این مورد باعث می شود تا در زمان هایی که تقاضای مسافرت زیاد است مثل تعطیلات نوروزی و تابستان و مناسبت های خاص، پروازهای سیستمی در این ایام جوابگوی بازار بلیط هواپیما نیست و پیدا کردن بلیط هواپیما برای مسافران چه در زمان های معمولی و چه در زمان هایی که نزدیک زمان پرواز است، مشکل می شود.

فروش بلیط سیستمی در برخی از زمان ها از چند ماه پیش از پرواز آغاز می شود و سازمان ها و نهادهای دولتی و شرکتی براساس این زمان بندی برنامه های پروازی خودشان را هماهنگ می کنند و اگر نیازی به کنسلی بلیط داشته باشند می توانند به دفعات بلیط های خودشان را عوض کنند و زمان دلخواهشان را برای مسافرت در اختیار داشته باشند، همه این موارد باعث می شود تا با نزدیک شدن به روزهای پرواز بلیطی برای خرید پیدا نشود، اینجاست که بلیط چارتر و پروازهای چارتر برای حل نبود بلیط وارد کار می شود.

بليط چارتر و بليط سيستمی در قيمت با هم تفاوت دارند اگر زمان زيادی براي مسافرت داريد و کار عجله ای نداريد بليط سيستمی بخريد ولی اگر از زمان مسافرت خود مطمئن نيستيد بليط چارتر

پروازهای چارتر

چارتر (charter) تحت الفظی به معنی اجاره دربستی است و فقط برای اجاره دربست هواپیما و پرواز به کار نمی رود بلکه در اجاره دربستی هتل، قطار و بقیه وسایط حمل و نقل نیز کاربرد دارد. هر موقعی که یک شخص یا یک شرکت بخواهد همه یا قسمتی از صندلی های یک هواپیما و یا حتی یک خط پروازی را به مدت مشخص شده ای به اجاره خودش درآورد، در واقع، در آن موقع آن پرواز را چارتر کرده است.

تفاوت ایرلاین سیستمی و چارتر

بلیط چارتر را نمی توان از شرکت های هواپیمایی خریداری کرد، این نوع از بلیط فقط در آژانس ها و شرکت های چارتر کننده به فروش می رسد. شرکت های چارتر کننده همه یا قسمتی از خطوط هوایی پرترافیک را به صورت سالانه یا فصلی اجاره می کنند و بعد بلیط های این مسیرهای پروازی را به مسافران می فروشند.

چون همه بلیط های پرواز به وسیله این شرکت ها رزرو شده و قرار است به مسافران فروخته شود، قیمت این بلیط ها را خود آن شرکت چارتر کننده تعیین می کند و شرکت های هواپیمایی هیچ اختیاری درباره تعیین نرخ بلیط ها ندارند. به همین خاطر نرج بلیط های چارتر ثابت نیست و احتمال دارد یک مسافر بلیط پروازی را به صورت نصف قیمت و مسافری دیگر همان پرواز را به صورت قیمت کامل خریداری کند. این به خاطر نوسان قیمت ها در زمان های گوناگون و شرایط پرواز چارتر است.

تفاوت پرواز سیستمی و چارتر

پرواز چارتر پروازی است که همه یا قسمتی از صندلی های هواپیما به وسیله آژانس مسافرتی کرایه دربستی شده باشد. آژانس مسافرتی نیز مسیرهای پروازی را برای چارتر انتخاب می کند که پرتردد و پرمسافر هستند و اطمینان دارد که با چارتر این مسیرها خواهد توانست همه بلیط های خریداری شده و چارتر شده اش را به صورت کامل به فروش برساند.

در پرواز چارتری، فقط عملیات فروش بلیط به وسیله آژانس مسافرتی یعنی چارتر کننده انجام می شود و بقیه کارهای پروازی مانند حمل و نقل، باربری، تاخیر، لغو پرواز، بروز حوادث غير مترقبه برای مسافرین و هواپيما و غیره بر عهده شرکت هواپیمایی می باشد و آژانس چارترکننده بلیط تعهدی در این باره نخواهد داشت.

مزایای بلیط پرواز چارتر

۱- قیمت بلیط پرواز چارتر بزرگترین برتری آن است. اگر شما درباره زمان مسافرت تان انعطاف پذیر باشید مطمئنا بلیط ارزان هواپیما برای سفرتان پیدا خواهید کرد، بلیط چارتر برخی مواقع ارزان تر از قیمت بلیط قطار یا اتوبوس درمی آید.

۲- برتری دیگر بلیط پروازهای چارتر در زمان هایی است که ظرفیت پروازهای سیستمی تمام شده باشد و شما برای خرید بلیط هواپیما پروازهای چارتر را انتخاب کنید. شما همیشه به بلیط چارتر دسترسی دارید و نباید از این بایت نگرانی داشته باشید. البته در این شرایط بلیط چارتر ارزان نیست اما چیزی که مهم است دسترسی شما به بلیط هواپیماست.

معایب بلیط پرواز چارتر

۱- عیب مهمی که بلیط چارتر دارد مربوط به جریمه کنسلی آن است که در برخی مواقع بلیط های صادر شده غیرقابل کنسل هستند و هیچ مبلغی به خریدار برگشت داده نمی شود. بنابراین باید در انتخاب بلیط های چارتر و پرواز چارتر دقت کنید چون احتمال استرداد آن وجود نخواهد داشت.

۲- بلیط چارتر را نمی توانید به فرد دیگری انتقال بدهید و نمی توانید تاریخ حرکت آن را هم تغییر دهید.

۳- قیمت بلیط چارتر برای همه رده های سنی یکسان است حتی برای کودکان 2 تا 12 سال نیز باید همانند بزرگسالان بلیط تهیه کنید. البته قیمت بلیط برای نوزادانی که کمتر از 2 سال دارند (بدون صندلی) مثل بلیط سیستمی و به صورت 10 درصد نرخ بلیط برزگترها تعیین می شود.

۴- مسیرهای پروازی در پروازهای چارتر تنوع چندانی ندارند. مسیرهای پروازی چارتر معمولا در مسیرهای پرترافیک انجام می شود مثل تهران به مشهد یا تهران به کیش، و شما قادر نیستید در هر مسیری بلیط چارتر خریداری کنید اما به تازگی تمهیداتی اتخاذ شده تا تعداد مسیرهای چارتر بیشتر شود.

بلیط پروازهای چارتر برای چه کسانی مناسب است؟

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، اگر شما امکان خرید هم بلیط سیستمی و هم امکان خرید بلیط چارتر را دارید و از انتخاب زمان مسافرت تان نیز اطمینان دارید و قصد کنسلی و تغییر زمان سفر را ندارید، می توانید منتظر تا لحظه آخری پرواز منتظر باشید و بلیط خود را به صورت چارتر خریداری کنید تا برای شما ارزان در بیاید.

ولی زمانی که احتمال می دهید برنامه مسافرت تان تغییری داشته باشد و مجبور شوید زمان حرکت تان را تغییر دهید به خاطر نبود کنسلی در پروازهای چارتر، بهتر است بلیط سیستمی تهیه کنید.

یک نکته را هم درنظر داشته باشید که در برخی شرایط بلیط سیستمی نیز جریمه کنسلی 100 درصد قیمت دارد و جریمه مثل بلیط چارتر حساب می شود و قابل برگشت نیست. به این نکته در زمان خرید دقت کنید.

نوع هواپیما و خدمات پروازهای چارتر به نسبت پروازهای سیستمی

تنها تفاوت پرواز چارتر با پرواز سیستمی در شیوه فروش بلیط هواپیما و فروشنده آن می باشد و هیچ فرقی در مدل هواپیما، سرویس دهی، کادر پروازی و سایر موارد پروازی با پروازهای سیستمی ندارد و شما با خرید بلیط هواپیما چارتر از همان سرویس هایی برخوردار می شوید که در پروازهای سیستمی موجود است.

تفاوت پرواز سیستمی و چارتر را در اینجا بخوانید و به صورت آنلاین بلیط چارتر و معمولی تمامی ایرلاین های جهان را رزرو کنید و با تفاوت پرواز اکونومی و بیزینس آشنا شوید و از پرواز خود لذت ببرید.

تفاوت پرواز سیستمی و چارتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *