چارتر چیست و تفاوت بلیط چارتر و معمولی یا چگونه می توان بلیط چارتر تهیه کرد؟‌

خرید بلیط چارتر

خرید بلیط چارتر ، اگر با هواپیما سفر کرده باشید و در سفرهای خود خرید بلیط هواپیما را به صورت آنلاین تجربه کرده باشید پس با بلیط چارتر نیز آشنا هستید. بسیاری از مسافران موقع خرید بلیط هواپیما به دنبال آن هستند که بلیط چارتر به دست بیاورند ولی پیش از اینکه هر خریدی بکنید لازم است درباره بلیط چارتر و پروازهای چارتر اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

چارتر (charter) تحت الفظی به معنی اجاره دربستی است و فقط برای اجاره دربست هواپیما و پرواز به کار نمی رود بلکه در اجاره دربستی هتل، قطار و بقیه وسایط حمل و نقل نیز کاربرد دارد. هر موقعی که یک شخص یا یک شرکت بخواهد همه یا قسمتی از صندلی های یک هواپیما و یا حتی یک خط پروازی را به مدت مشخص شده ای به اجاره خودش درآورد، در واقع، در آن موقع آن پرواز را چارتر کرده است.

بلیط چارتر را نمی توان از شرکت های هواپیمایی خریداری کرد، این نوع از بلیط فقط در آژانس ها و شرکت های چارتر کننده به فروش می رسد. شرکت های چارتر کننده همه یا قسمتی از خطوط هوایی پرترافیک را به صورت سالانه یا فصلی اجاره می کنند و بعد بلیط های این مسیرهای پروازی را به مسافران می فروشند.

خرید بلیط چارتر هواپیما

چون همه بلیط های پرواز به وسیله این شرکت ها رزرو شده و قرار است به مسافران فروخته شود، قیمت این بلیط ها را خود آن شرکت چارتر کننده تعیین می کند و شرکت های هواپیمایی هیچ اختیاری درباره تعیین نرخ بلیط ها ندارند. به همین خاطر نرج بلیط های چارتر ثابت نیست و احتمال دارد یک مسافر بلیط پروازی را به صورت نصف قیمت و مسافری دیگر همان پرواز را به صورت قیمت کامل خریداری کند. این به خاطر نوسان قیمت ها در زمان های گوناگون و شرایط پرواز چارتر است.

پس برتری خرید بلیط چارتر در قیمت آن است، اگر شما اندکی حوصله به خرج بدهید انتخاب بهتری از نظر قیمت بلیط پیدا خواهید کرد. خیلی از مواقع آژانس های مسافرتی، صندلی های چارتر خودشان را با قیمت کمتر و با سود کم، برای تامین هزینه های پرواز چارتر به فروش می رسانند. در این مواقع آژانس ها تمام تلاش خود را می کنند تا بلیط های چارتر را به صورت کامل بفروشند، که این کار آنها را وادار می کند تا قیمت بلیط ها را پایین بیاورند. پس شما می توانید از این فرصت استفاده کنید و بلیط را با قیمت پایین تری نسبت به قیمت اصلی اش تهیه کنید.

خرید بلیط چارتر

برای خرید بلیط چارتر باید به دفتر خدمات مسافرتی مراجعه کنید که چارترکننده بلیط است. بلیط چارتر توسط آژانس های مسافرتی خریداری می شود و با این خرید خود آژانس مسئول فروش ظرفیت بلیط های خریداری شده می شود. پس مسئول نرخ بندی بلیط ها نیز برعهده خود آژانس مسافرتی خواهد بود و شرکت چارتردهنده (شرکت هواپیمایی) هیچ مسئولیتی در برابر قیمت های تعیین شده نخواهد داشت.

به همین خاطر اگر همه ظرفیت بلیط های چارترشده (صندلی های هواپیما) به فروش نرسد شرکت چارتر دهنده هیچ مسئولیتی نخواهد داشت و این شرکت همه هزینه اجاره دربستی پرواز را دریافت می کند و تمام ریسک و ضرر متوجه شرکت چارتر کننده خواهد بود. به همین خاطر، قیمت بلیط چارتر متغیر است و در زمان های مختلف شاهد قیمت های مختلف توسط آژانس مسافرتی چارترکننده هستیم. چون چارترکننده تمام تلاش خود را می کند تا با کم کردن یا زیاد کردن قیمت بلیط هواپیما همه صندلی های خط هوایی اجاره شده را به فروش برساند و هزینه پرداخت شده اش به شرکت چارتردهنده را تامین کند.

رزرو بلیط های چارتری

هر چه به زمان پرواز هواپیما نزدیکتر شویم قیمت بلیط چارتر کمتر می شود تا همه صندلی های خالی مانده به فروش برسد و آژانس چارترکننده متوجه ضرری نشود. اما اگر آژانس احساس کند که همه بلیط ها در زمان تعیین شده اش به فروش خواهند رسید و مشکلی از بابت فروش ندارد احتمال دارد قیمت بلیط چارتر را افزایش دهد تا سود بیشتری به دست بیاورد.

کم و زیاد کردن قیمت در طول سال به دفعات رخ می دهد به عنوان نمونه در ایام تعطیلات نوروزی و تابستان و روزهای ویژه که مسافران زیادی قصد مسافرت دارند قیمت بلیط چارتر زیاد می شود ولی در زمان هایی که شرایط جوی خوب نیست تا تقاضای مسافرت کم است قیمت بلیط چارتر کاهش داده می شود.

در مسیرهای پروازی مشهد، شیراز، کیش، دبی، استانبول و غیره که اکثرا مسافر وجود دارد بسیاری از بلیط ها به صورت چارتر شده به فروش می رسد. در این مسیرهای پرتردد شرکت های هواپیمایی از بابت چارتر بلیط سود خوبی به دست می آورند و می توانند بیشترین ظرفیت خود را با نرخ خوب به چارتر کننده اجاره بدهند تا نگران فروش جزیی بلیط های خود نباشند. در برخی مواقع چند آژانس مسافرتی باهم شریک می شوند و بلیط های شرکت هواپیمایی را خریداری می کنند و ظرفیت شرکت هواپیمایی را بین خود تقسیم می کنند تا همه سود کنند.

براي خريد بليط چارتر بايد به آژانس های مسافرتی مراجعه کنيد اين آژانس ها بليط های چارتر و دربستی را از شرکت های هواپيمايی به صورت يکجا می خرند و به فروش می رسانند

ویژگی های خرید بلیط چارتر

همانگونه که گفته شد قیمت بلیط چارتر ثابت نیست و این مورد می تواند کاملا به سود مسافر نیز باشد تا او بتواند بلیط خود را با بهترین قیمت خریداری کند. اگر شما مدتی به قیمت بلیط ها توجه کنید متوجه تغییر قیمت ها در زمان های خاص خواهید شد و قدرت پیش بینی تغییر قیمت ها را چه در زمانی که کاهش می یابد و چه در زمانی که افزایش می یابد را خواهید داشت.

در زمان های که مردم درگیر فعالیت های روزمره خود هستند بلیط چارتر قیمت نزولی دارد، پس می توان نتیجه گرفت که در روزهای پایانی اسفندماه که همه درگیر کارهای خانه هستند بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر است. اگر شما برای این ماه برنامه ریزی کنید می توانید بلیط چارتر ارزان را مثلا برای جزیره کیش پیدا کنید و با خیال راحت به مسافرت خود بپردازید. برای ایام بعد از تعطیلات نوروزی نیز همین شرایط پیش می آید.

بلیط ارزان چارتری فلای فلای

این یک ویژگی خوب بلیط چارتر است که در زمان های کم سفر قیمت بلیط کاهش می یابد و حتی در برخی مواقع هرچه به زمان پرواز نزدیک تر می شویم احتمال کمتر شدن قیمت بلیط نیز بیشتر می گردد. پس شما کیف مسافرتی خودتان را آماده کنید و منتظر فرصت مناسب باشید و هر موقع که قیمت مناسب را پیدا کردید اقدام به خرید بلیط چارتر کنید و مسافرت خودتان را شروع کنید.

کاهش قیمت بلیط هواپیما و سفر کردن شما هم برای شما مفید است و به خواسته خودتان می رسید و هم برای آژانس مسافرتی چارترکننده هم مفید خواهد بود چون توانسته همه صندلی های خالی مانده پرواز را به فروش برساند و ضرری نکند.

در چند سال پیش آژانس های مسافرتی از راه های مختلفی مثل اس ام اس و ایمیل و غیره برای اطلاع رسانی مسافران از بلیط های چارتر ارزان شده استفاده می کردند ولی در حال حاضر همه کارها به وسیله وب سایت های فروش بلیط هواپیما انجام می شود. سایت مسافرتی فلای فلای نیز آماده است تا به صورت آنلاین اطلاعات مربوط به کاهش یا افزایش بلیط چارتر را خدمت مسافران عزیز برساند. شما با مراجعه به بخش قیمت ها و بلیط ها می توانید از آحرین قیمت ها و بلیط ها مطلع شوید و با مقایسه آنها به بلیط موردنظر خودتان برسید.

خرید آنلاین بلیط ایرلاین

در زمان هایی که مسافرت زیاد است قیمت بلیط چارتر با قیمت بلیط سیستمی تفاوت زیادی ندارد. در این زمانها تقاضای مسافرت زیاد است و نیازی به کاهش بلیط ها نیست و احتمال دارد بلیط چارتر گران تر هم باشد. بلیط سیستمی در هر حالتی یکسان است و تعییر نمی کند پس در این شرایط بهترین انتخاب خرید بلیط سیستمی خواهد بود.

شما در بلیط سیستمی امکان لغو، انصراف، استرداد و تغییر زمان بلیط را به آسانی می توانید انجام دهید در صورتی که در بلیط چارتر این امکان ها وجود ندارد و در موقع لغو بلیط چارتر نیز جریمه دریافتی بیش از حد است و مبلغ کمی از بلیط خریداری شده توسط شما برگردانده می شود و یا شاید اصلا مبلغی داده نشود.

همینطور در بلیط چارتر، اگر به همراه خود کودک (2 تا 12) ساله داشته باشید، بلیط سیستمی قیمت کمتر و ویژه ای را به آنها اختصاص می دهد در صورتی که در بلیط چارتر همه مسافران چه بزرگ و چه کودک قیمت بلیط یکسانی را پرداخت می کنند و تفاوت سنی وجود ندارد. در بلیط چارتر تنها برای کودکان زیر دو سال (نوزادان) نرخ بلیط فرق دارد.

پرواز چارتر

پرواز چارتر پروازی است که همه یا قسمتی از صندلی های هواپیما به وسیله آژانس مسافرتی کرایه دربستی شده باشد. آژانس مسافرتی نیز مسیرهای پروازی را برای چارتر انتخاب می کند که پرتردد و پرمسافر هستند و اطمینان دارد که با چارتر این مسیرها خواهد توانست همه بلیط های خریداری شده و چارتر شده اش را به صورت کامل به فروش برساند.

در پرواز چارتری، فقط عملیات فروش بلیط به وسیله آژانس مسافرتی یعنی چارتر کننده انجام می شود و بقیه کارهای پروازی مانند حمل و نقل، باربری، تاخیر، لغو پرواز، بروز حوادث غير مترقبه برای مسافرین و هواپيما و غیره بر عهده شرکت هواپیمایی می باشد و آژانس چارترکننده بلیط تعهدی در این باره نخواهد داشت.

پرواز های چارتری دارای انواع گوناگونی هستند که در پایین آورده شده اند.

چارتر کامل (Full Charter): در چارتر کامل همه ظرفیت صندلی های یک هواپیما برای زمان تعیین شده ای در اختیار آژانس مسافرتی چارترکننده قرار می گیرد.

اجاره صندلی (Seat Charter): در چارتر صندلی فقط تعدادی از صندلی های یک هواپیما برای زمان خاصی در اختیار آژانس مسافرتی چارترکننده قرار می گیرد. این نوع پرواز چارتر شامل سه مدل است:

  1. سیت چارتر به طور شناور (اجاره شناور صندلی)،
  2. سیت چارتر بک تو بک (Back To Back) (اجاره صندلی رفت و برگشت)،
  3. سیت چارتر به طور معین (Block Seat) (اجاره صندلی های معین شده).

هواپیمای چارتر

هواپیمای چارتر با سایر مفاهیمی که در این باره استعمال می شود فرق دارد. هواپیمای چارتر به هواپیمایی گفته می شود که کوچکتر از سایر هواپیماها است و تعداد مسافری که می تواند حمل کند کمتر از 10 نفر است. این هواپیماها دارای امکانات ویژه و دارای فضای خصوصی و لوکسی هستند که بیشتر برای جابجایی شخصیت های سیاسی و تجاری و از این سنخ کاربرد دارد. این هواپیما توسط این شخصیت ها چارتر می شود تا آنها بتوانند به راحتی و آسانی و سریعتر به هر کجا که بخواهند پرواز داشته باشند.

بلیط چارتر فلای فلای

برای خرید بلیط چارتر با همه خصوصیاتی که در این نوشته بیان شده می توانید به فرم مخصوص فلای فلای در بالای همین صفحه مراجعه کنید و انواع بلیط چارتر و سیستمی خود را برای مسافرت تان تهیه کنید.

سایت فلای فلای همه بلیط های پروازی را پوشش می دهد و شما با جستجوی راحت و آسان می توانید از قیمت و شرایط پروازها اطلاعات لازم را به دست بیاورید. همه اطلاعات بلیط های چارتری و سیستمی و اطلاعات مربوط به شرکت هواپیمایی، نام هواپیما و غیره به صورت جداگانه برای شما نمایش داده می شود تا شما به آسانی نسبت به خرید بلیط چارتر اقدام کنید.

ویژگی های بلیط چارتر

بلیط های نمایش داده شده در سایت فلای فلای فقط متعلق به چارترکننده های معتبر بوده و جای هیچ گونه نگرانی برای خرید آنها نیست. شما می توانید با چند کلیک ساده، بلیط دلخواه خودتان را خریداری و بعد از چند دقیقه آن را در ایمیل خود دریافت کنید و از خرید و سفر خود نهایت لذت را ببرید.

خرید بلیط چارتر را به صورت آنلاین از فلای فلای رزرو کنید و هواپیمای خود را با درجه کیفیتی دلخواه انتخاب کنید از ویژگی های بلیط چارتری مقرون به صرفه بودن این نوع بلیط است.

خرید بلیط چارتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *