چه وسایلی در هواپیما ممنوع است

چه وسایلی در هواپیما ممنوع است ، بعد از سوار شدن به هواپیما و نشستن در صندلی خود باید مواردی را رعایت کنید. این موارد برای راحتی شما هستند و کمک می کنند تا مسافرت خوبی داشته باشید. این کارها اموری روتین هستند که در همه پروازهای داخلی و خارجی، رعایت کردن آنها الزامی است.

در این نوشته سعی می کنیم بایدها و نبایدهای سفر با هواپیما را برای شما به صورت مختصر توضیح دهیم تا قبل از سوار شدن به هواپیما نسبت به آنها مطلع باشید و در طول سفر برای راحتی بیشتر آنها را مراعات نمایید. ابتدا کارهای ممنوعه، بعد وسایل غیرمجاز و غیرضروری و وسایلی که باید به بار هواپیما تحویل بدهید و درباره همه وسایلی که می توانید به همراه داشته باشید حرف می زنیم.

کارهای ممنوعه در هواپیما

در طول مسافرت از راه رفتن پا برهنه در هواپیما پرهیز کنید. برخی از مسافران به خاطر کاهلی و راحت طلبی خود برای عبور از راهرو هواپیما با پای برهنه اقدام به راه رفتن می کنند، با توجه به اینکه این کاری بی ملاحظه و خارج از شئونات ادب است می تواند باعث مشکلاتی نیز برای شما شود.

اگر با پای برهنه در راهرو هواپیما رفت و آمد کنید احتمال آسیب دیدن پای شما به هر نحوی وجود دارد. احتمال دارد شئ ریزی که روی کف افتاده به پای شما صدمه بزند یا موردی در هواپیما اتفاق بیفتد که نتوان جلوی آن را گرفت.

در هواپیما همیشه از بطری آب بخورید و تا می توانید از ذخیره آب هواپیما استفاده نکنید، البته آب هواپیما از داخل منبع هواپیما تامین نمی شود ولی باز رعایت آن می تواند سلامتی شما را تضمین کند. اما توجه کنید که یخ های موجود در هواپیما از مخزن تهیه می شود که بهداشتی نیستند پس اگر خواستید به همراه آب خود یخ استفاده کنید این کار را نکنید چون احتمال آلوده بودن و میکروب دار بودن وجود دارد و نوشیدنی های خود را بدون یخ بنوشید.

در طول مدت سفر سعی کنید کمی تحرک داشته باشید و به مدت طولانی روی صندلی ننشینید. نشستن طولانی مدت روی صندلی منجر به لخته شدن خون در قسمت هایی از بدن تان از جمله پاهای شما می شود که می تواند عارضه هایی در بدن شما ایجاد کند. البته هواپیما محل خوبی برای راه رفتن نیست اما می توانید با حرکت های جزیی بدن خود را از حالت بی تحرکی خارج کنید.

اگر از لنز به جای عینک استفاده می کنید در مدت سفر آنها را از چشم تان در بیاورید. چون هوای درون هواپیما خشک است و چشم شما را تحریک می کند. همینطور خوابیدن با لنز می تواند به چشم شما آسیب بزند پس به جای آن از عینک استفاده کنید.

در طول مسافرت دریچه هوای بالای سرتان را باز نگهدارید، با پوشیدن لباس گرم مشکل سرمای ناشی از دریچه هوا را حل کنید و به هیچ وجهی دریچه را نبندید. چرخش هوا می تواند میکروب های مضر بدن تان را از بین ببرد.

اگر غذایی که میل می کنید بر روی میز افتاد از آن دیگر استفاده نکنید. میزی جلوی شما استریلیزه نمی باشد و افراد متفاوتی پشت آن قرار گرفته اند، تا نوبت به شما رسیده است، پس به تمیزی میزها زیاد اعتماد نکنید.

کارهایی که در هواپیما ممنوع است

در مدت پرواز تا می توانید آب بنوشید، نوشیدن آب در هر حالتی اثرات خوبی به همراه دارد، در هواپیما نیز این اثرات می تواند برای شما مفید باشد. هوای هواپیما به شدت خشک است و نوشیدن آب کمک می کند تا نرمی پوست و بدن تان حفظ شود.

در دستشویی دست های خود را کامل بشویید تا جلوی آلوده شدن دستان تان با میکروب ها را بگیرید. برای فشردن دکمه سیفون از یک دستمال توالت کمک بگیرید.

اگر قصد خوابیدن دارید سرتان را به روی پنجره هواپیما نگذارید،  احتمال میکروب دار بودن آنها وجود دارد.

اگر احساس ناخوشایندی در هواپیما دارید حتما مهماندار هواپیما را باخبر کنید. مهماندارها آموزش های زیادی سپری کرده اند و می توانند نسبت به بی حالی و ناخوشی وضعیت جسمانی شما کارهای لازم را انجام بدهند.

چه کارهایی در هواپیما ممنوع است

وقتی که هواپیما می خواهد از روی فرودگاه بلند شود و یا بر روی فرودگاه فرود بیاید، فشار هوای داخل هواپیما خیلی تندتر از فشار هوای درون گوش شما می شود و می تواند به صورت گذرا باعث اذیت شما شود.

برای ایجاد فشار هوای متوازن بین درون گوش و هوای بیرون لازم است که شما بیدار باشید و آدامسی در دهان تان داشته باشید و یا اینکه آب نباتی را بخورید، نفس عمیق یادتان نرود و برای چند ثانیه نفس تان را در سینه نگهدارید و بعد آن را از طریق دهان بیرون بدهید. فشارهای ناشی از تغییر هوا می تواند منجر به سرگیجه, عفونی شدن گوش، کم شدن شنوایی شما، صدمه زدن به پرده گوش، خون دماغ و در حالت وخیم ممکن است به شنوایی شما آسیب بزند.

خانم های محترم توجه کنند اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند، ممکن است در اثر فشارهای هوایی دچار لختگی خون شوند. برای پیشگیری بهتر است بعضی اوقات از صندلی شان برخیزند و در راهرو هواپیما قدمی بزنند. اگر قدم زدن برای شما سخت است، همانطور که نسشته اید پاهایتان را شل کنید و پاشنه پا را به سمت بالا حرکت بدهید به طوری که انگشت های پاهایتان روی کف باشد و برعکس این عمل را انجام دهید.

به هیچ وجهی کفش های خود را از پایتان در نیاورید. احتمال آلوده شدن پاها وجود دارد.

اگر ساعت ساعت محل حرکت تان و محلی که قصد سفر به آنجا را دارید اختلاف زمانی زیادی دارد، تنظیم زمان خواب خیلی سخت خواهد بود. ولی سعی کنید زمان خواب خود را براساس ساعت محل مقصد خود تنظیم کنید، هنگامی که روز است، چرت نزنید و نخوابید تا ساعت خواب تان از تنظیم درنیاید.

برای اینکه بتوانید قهوه یا چای تهیه کنید نیاز به آب جوش دارید، از آب جوش درون هواپیما استفاده کنید. در برخی پروازها این آب دارای کلی فرم ها (باکتری های روده که توسط مدفوع دفع می شوند) می باشند. پس بهتر است از خیر قهوه و چای بگذرید و به آب قناعت کنید. آب را هم همیشه از بطری آب معدنی بنوشید، و بطری را با آب داخل هواپیما پر نکنید.

فشار هوای موجود در هواپیما منجر به بالا رفتن تولید گاز تا 25 درصد در بدن شما می شود. پس به هیچ وجه آشامیدنی گازدار در طول مسافرت ننوشید چون ایجاد نفخ می کند.

نوشیدن مشروبات الکلی در هواپیما منجر به کم شدن هوشیاری شما می شود و خواب آلودگی شما را تشدید می کند که خوابیدن در هواپیما می تواند زیان بار باشد. این مورد بیشتر برای مسافرت های خارجی و مسافران آنها صادق است.

در هواپیما بیشتر از حد غذا نخورید. هوای کابین خشک است و از طرفی فشار هوا نیز متغیر است، این دو عامل قدرت تشخیص شوری و شیرینی خوراکی ها را تا 15 الی 30 درصد از مسافران می گیرد و منجر به پرخوری مسافران می شود که مضر است.

بعد از اینکه کمربند ایمنی خود را دور کمرتان بستید، دیگر به آن دست نزنید و اگر مقدور بود دست های خود را با آب و صابون بشویید.

اگر شکم شما پر است و نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی دارید، این کار را به بعد موکول نکنید و هر چه زودتر به سرویس بروید، نگهداشتن ادرار در مثانه می تواند منجر به عفونت ادراری شود.

بردن چه وسايلي به هواپيما ممنوع است

به چه وسایلی در هواپیما گیر می دهند

برای اینکه امنیت و ایمین تمام مسافران یک پرواز رعایت شود، محدودیت هایی برای حمل وسایل به هواپیما گذاشته شده است. وارد کردن وسایلی که در زیر می آید، هم به بخش بار و هم به بخش کابین هواپیما ممنوع است و در هواپیما به آنها گیر می دهند.

 • انواع مواد آتش زا، منفجره و موادی که زود آتش می گیرند
 • انواع کپسول و اسپری‌های شیمیاییِ تحت فشار مثل گاز اشک آور، بیهوش کننده، دفاع شخصی و گاز مایع
 • انواع مواد اسیدی و خورنده مثل اسید، سرکه و غیره

به وسایل زیر در بخش کابین هواپیما گیر می دهند و بردن آنها به کابین ممنوع است.

 • انواع اسلحه های گرم مثل اسلحه های نظامی، شکاری و ساچمه ای
 • انواع فشنگ جنگی، شکاری و ورزشی
 • انواع وسایل و ابزارهای تیر و برنده مثل تیغ موکت بری، بطری، شیشه، چاقو، دشنه، قیچی، ناخن گیر، تیغ جراحی، پنجه بوکس، تیغ تراشی و وسایل شبیه به اینها
 • انواع وسایلی نظیر پیچ گوشتی، آچار، چکش، سیم، طناب و غیره
 • انواع اسلحه های اسباب بازی که همانند اسلحه واقعی هستند.

ورود وسایل آرایشی و شخصی زیر نیز به کابین هواپیما ممنوع است.

 • قوطی و بطری اسپری، اسپری یا ژل خوش‌بوكننده،
 • انواع كرم، لوسیون، مرطوب‌كننده و روغن حمام، شامپو و نرم‌کننده، خمیردندان، حشره‌كش، در بطری بازكن، موچین،
 • ابزار تعمیر عینك (از جمله پیچ گوشتی)،
 • وسایل فرم دهنده‌ مژه، انواع ژل و اسپری حالت دهنده مو،
 • میل بافندگی و قلاب دوزی،
 • کارد و چاقو به جز کاردهای پلاستیكی یا لبه گرد مخصوص كره،
 • عطر، صابون مایع، ناخن گیر، لاك ناخن و لاك پاک کن، داروهای ژلاتینی و مایع بدون نسخه مثل شربت سرفه،
 • ریش تراش و تیغ، قیچی پلاستیكی یا فلزی

چه چیزهایی در هواپیما ممنوع است

همه محدودیت هایی که برای حمل بار به کابین و بخش بار هواپیما وجود دارد برای تامین امنیت و آسایش بیشتر مسافران در طول مسافرت است.

اگر در لیست اقلام ممنوعه دقت کنید همه موارد جز موارد خطرناک و آسیب رسان هستند که برای به حداقل رساندن آسیب ها باید از آوردن آنها به داخل و بار هواپیما خودداری کنید.

اگر شخصی نیز اقدام به آوردن آنها به هواپیما کند با واکنش تند ماموران مواجه خواهد شد. قبل از سفر هوایی تمام وسایل غیرمجاز و غیرضروری را از چمدان خود حذف کنید، اگر از آنها مطلع نیستند می توانید از شرکت های هواپیمایی لیست کامل همه چیزهایی ممنوع در هواپیما را درخواست کنید و ما نیز در این مطلب سعی کرده ایم به این چیزهای ممنوع اشاره کنیم و آنها را برای راحتی شما لیست کنیم.

وسایل مجاز در قسمت بار هواپیما

چه وسایلی در هواپیما ممنوع است ? شرکت های هواپیمایی برای آوردن چمدان ها و وزن وسایل مجاز در قسمت بار هواپیما قوانین سفت و سختی را اجرا می کنند و هزینه های زیادی را برای اضافه بار دریافت می کنند.

پیش از مسافرت اطمینان حاصل کنید که قوانین شرکت های هواپیمایی را رعایت کرده اید و مقررات شرکت هواپیمایی پرواز خودتان را بررسی کنید و همه وسایل اضافی را طبق مقررات آنها تطبیق بدهید.

در اکثر شرکت های هواپیمایی بیشترین وزن حمل بار رایگان برای هر مسافر در پروازهای داخلی 20 کیلوگرم تعیین شده است. غالبا شرکت های هوایی امتیازاتی را برای پرواز خود در نظر می گیرند که برای هماهنگی های بیشتر باید قبل از پرواز آنها را انجام دهید.

اگر بار اضافی شما بیش از اندازه باشد و شما قصد داشته باشید از امتیازات ویژه شرکت هوایی خود استفاده کنید، باید بار اضافی خود را با ترمینال های باربری به صورت غیرهمراه ارسال کنید، در غیر این صورت هزینه بار اضافی شما به وسیله ترمینال های مسافری به صورت همراه خواهد بود.

همینطور شما می توانید کیف دستی خود را به درون کابین هواپیما حمل کنید. بیشترین وزن مجاز آن برای حمل به کابین هواپیما، 4 کیلوگرم و بیشترین اندازه های آن باید 115 سانتی‌متر باشد.

در زمان دادن بلیط و بار به بخش پذیرش، باید چمدان یا کیف دستی خودتان را برای حمل به درون هواپیما به مسئول باجه تحویل بدهید تا چک شود و اگر تایید شد، اتیکت ویژه (برچسب ویژه حکل کیف دستی کابین) بر روی آن می خورد.

غالبا نظارت و کنترل بر چمدان ها و کیف دستی ها موقع بررسی پرواز و یا سوار شدن انجام می گردد. چمدان مجاز و تاییده شده درون کابین، سایر وسایل مثل یک عدد پالتو، بارانی، پتو و مواد غذایی کودک را هم می توانید به صورت رایگان به درون هواپیما ببرید.

بردن مواد غذایی در هواپیما

چه وسایلی در هواپیما ممنوع است ? مواد غذایی مخصوص در هواپیما شامل غذاهای حلال اسلامی و یهودی، غذای مخصوص گیاهخوارها، غذای مخصوص افراد مبتلا به دیابت، غذاهای با نمک کم و همچنین غذاهای مخصوص اطفال است.

این غذاها غیر از فهرست مواد غذایی استانداردی است که شرکت هوایی پرواز شما ارائه می‌دهد. مواد غذایی مخصوص همیشه قبل از سایر مواد غذایی سرو می گردند، به ویژه اگر مربوط به مواد غذایی اطفال باشد.

در اکثر اوقات این مواد غذایی دارای کیفیت خوبی هستند. سفارش مواد غذایی مخصوص می تواند در مراحل رزرو اینترنتی بلیط هواپیما تا دو روز پیش از انجام پرواز صورت گیرد.

همینطور در موقعیت های ویژه ای می توانید مایعات و آشامیدنی های خاصی را به درون کابین هواپیما وارد کنید. طبق مقررات شرکت های هواپیمایی حمل آشامیدنی ها و ژل ها به درون هواپیما زمانی مجاز است که دارای مخزن های ۱۰۰ گرمی یا کمتر از آن باشند.

همه مخزن ها باید در یک کیسه پلاستیکی و دارای زیب با وزن یک لیتر گذاشته شوند. هر مسافر می تواند فقط یک کیسه‌ از مایعات را با خود حمل کند.

دقت کنید که این مقررات فقط برای آشامیدنی هایی است که در ساک های دستی و همراه قابل حمل هستند. از مواد غذایی و آسامیدنی هایی که امکان حمل آنها به بار هواپیما با شرایط مذکور است می توان به مربا، کره، پنیر، کرم‌ صورت و لوسین،‌ ژل‌ مو و شامپو، ژله، اودکلن، روغن، عطر و آب اشاره کرد.

بردن کنسرو در هواپیما

شما می توانید کنسرو یا مواد غذایی دلخواه تان را از منزل به همراه داشته باشید ولی باید آن را درون کیف دستی یا جمدان خودتان بگذارید تا از گیت امنیتی عبور کند.

مواد غذایی غیرجامد مانند ماست، سوپ، کره بادام زمینی، یا میوه جات کنسرو شده باید در بسته بندی های ۵/۱ کیلویی یا کوچکتر قرار داشته باشند و در سهمیه آشامیدنی های قابل حمل شما حساب می شوند.

حمل سیگار در هواپیما

در همه پروازهای داخلی و خارجی استعمال سیگار ممنوع است.

در بسیاری از کشورهای اسکاندیناوی محدودیت حمل سیگار در هواپیما وجود دارد. اگر قصد سفر به این کشورها را دارید از این بایت باخبر و اطمینان حاصل کنید تا متحمل پرداخت جریمه نگردید.

در پرواز داخلي كشيدن سيگار مطلقا ممنوع است، اما در پروازهای خارجی جهت رفاه افراد سیگاری در برخی از بخش هی هواپیما کشیدن سیگار موردی ندارد. اگر می خواهید از این بخش هواپیما استفاده کنید در فرودگاه به مسئولان كنترل بليط این مورد را یادآوری کنید.

بردن قلیان در هواپیما

اگر قصد بردن قلیان در هواپیما دارید باید آن را در چمدان و ساک خود بگذارید و به بخش بار هواپیما تحویل بدهید و نمی توانید آن را به کابین هواپیما ببرید.

البته در برخی کشورها برای حمل این گونه وسایل جریمه وجود دارد که باید قبل از پرواز درباره آنها از شرکت هواپیمایی پرواز خود اطمینان حاصل کنید.

پاوربانک در هوایپما

لپ تاب و پاور بانک را می توانید هم به درون کابین هواپیما حمل کنید یا در بخش بار قرار دهید. به خاطر خطرهای احتمالی، بهتر است ابزارهای الکترونیکی مانند: لپ تاپ، آی پد، تبلت و تلفن های هوشمند را در بار هواپیما قرار ندهید مگر در حالتی که از لحاظ ایمنی کاملا بسته بندی و قفل شده باشند.

موقع رد شدن از گیت‌ امنیتی فرودگاه باید لپ تاپ خودتان را از چمدان و کیف بیرون بیاورید. بنابراین کیف لپ تاپ خود را محکم نبندید تا راحت تر به آن دسترسی داشته باشید. درباره دوربین های فیلمبرداری نیز این مورد صادق است.

برای بازرسی سریع، کیف های لپ تاپ مناسبی را برای بازرسی آماده کنید. این کیف ها معمولا دارای بخش های جداگانه ای برای لپ تاپ هستند که موقع بازرسی فقط لپ تاپ بیرون آورده می شود، نه سایر وسایل.

وسایل الکترونیکی کوچک مثل ام پی تری پلیر، پاور بانک و کنسول های بازی دستی را در جیب بالای کیف‌ یا نزدیک آن بگذارید تا دسترسی راحتی به آنها داشته باشید، تا در صورتی که نیاز به بازرسی داشته باشند، راحت بتوانید آنها را خارج کنید.

اگر وسایل‌ الکترونیکی را در چمدان و ساک خود قرار دهید، به منزله وسایل قابل حمل به کابین هواپیما شمرده می شوند. از مهماندارهای هواپیما در باره استفاده از وسایل الکترونیکی در درون کابین هواپیما پرسش کنید.

باتری های لیتیومی را باید جداگانه قرار بدهید و نباید آنها را وارد بار هواپیما کنید. مگر آنکه درون دوربین یا وسایلی نظیر آن باشند که در این صورت می توانید هم در بخش بار هواپیما قرار دهید و یا با خود به درون کابین هواپیما ببرید.

چه وسایلی در هواپیما ممنوع است