رپورتاژ

بلیت‌ چارتر و سیستمی چه تفاوتی باهم دارند؟

 

حقیقت این است که برای هر سفر هوایی، پیش از تصمیم به سفر می‌بایست، برای خرید بلیت برنامه‌ریزی کرد و با انتخاب بلیت مناسب هم از نظر قیمت و هم از نظر خدمات سفر خوبی را پشت‌سر گذاشت. برای همین به‌عنوان مثال اگر مسافر استانبول و مایل باشید که حتما در فصل حراج استانبول شرکت کنید، به‌طور قطع تاکنون به این موضوع رسیده‌اید که بخش زیادی از بلیط چارتر است!

در واقع چارتر به خدماتی گفته می‌شود که طی آن، بخشی از صندلی‌های یک هواپیما، قطار، اتوبوس و یا اتاق‌های یک هتل و در برخی موارد حتی تمامی آن‌ها، به صورت یک‌جا اجاره داده شده و سپس شرکت اجاره‌کننده از طریق کانال‌های خود اقدام به فروش آن‌ها می‌نماید. البته بهتر است بدانید که این ویژگی فقط در مورد بلیط هواپیما در نظر گفته نمی‌شود، بلکه  شامل اتوبوس، قطار، هتل و حتی خدمات مسافرتی هم می‌شود.یعنی این امکان دارد که اگر شما علاقمند به سفر با قطار به استانبول باشید تا بهترین زمان سفر به استانبول را در آنجا سپری کنید هم احتمالا با عنوان بلیت چارتری روبه‌رو شده‌اید

مقایسه بلیت چارتری با سیستمی

 همانطور که از معنای واژه چارتر برداشت می‌شود، پرواز چارتر پروازی است اجاره‌ای، که از طریق کانال‌های همیشگی به فروش نمی‌رسد، بلکه شرکت اجاره‌کننده، به روش‌های مختلفی اقدام به فروش آن می‌نماید. در این سرویس، تمامی یک هواپیما و یا بخشی از صندلی‌های آن، جهت انتقال یک گروه. به‌عنوان مثال: اعضای یک تیم فوتبال همه‌ی صندلی‌های یکی از پرواز‌ خارجی خط هوایی ترکیش ایرلاینز را کرایه می‌کنند و یا یک گروه توریستی برای سفر یکی از پروازهایخط‌ هوایی امارات به مقصد استانبول را در تاریخ موردنظرشان  به‌طور یک‌جا اجاره می‌‌کنند.

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز

 

شرکت‌های علاقمند به این نوع خدمات معمولاً اپراتورهای تور، آژانس‌ها و یا شرکت‌های گردشگری هستند که برای ارائه بسته‌های سفر با قیمت‌های مناسب اقدام به اجاره صندلی‌های یک پرواز و یا حتی اتاق‌های یک هتل می‌کنند. البته این عنوان در هتل‌ها به عنوان گارانتی استفاده می‌شود .مهم‌ترین ویژگی بلیت‌های چارتر که همیشه باید مورد توجه باشد این است که در بیشتر موارد غیرقابل استرداد، کنسلی و یا تغییر در روز و ساعت هستند. مزیت آن هم این است که اگر امکان سفر در هر زمانی داشته باشید می‌توانید این بلیت‌ها را هم‌زمان با نزدیک‌شدن به ساعت پرواز، ارزان‌تر از نرخ اصلی بخرید.

بلیت چارتری

البته واضح است که موضوعات مطرح شده در مورد پرواز چارتر است و نه هواپیمای چارتر. چرا که هواپیماهای چارتر، در بسیاری از موارد از لحاظ ابعاد کوچکتر هستند و کمتر از ۱۰ نفر مسافر را جابه‌جا می‌کنند. این هواپیماها با ارائه فضایی کاملا خصوصی به مراتب لوکس‌تر و راحت‌تر هستند و معمولاً از جانب شخصیت‌های مطرح در زمینه‌های مختلف، مخصوصاً تجاری و سیاسی، جهت تسریع و تسهیل روند پرواز، اجاره می‌شوند.

اما در مقابل چارتر، بلیت‌های سیستمی پیش‌بینی شده‌است؛ در واقع بلیت‌های منفردی هستند که شما می‌توانید روز و ساعت پرواز را در آن‌ها تغییر دهید و مثلا در بهترین زمان سفر به استانبول خریداری کنید. این بلیت‌ها به دلیل قابلیت تغییر زمان آن، از قیمت بالاتری برخوردار هستند و برخلاف بلیت‌های چارتر، بلیت‌های سیستمی قابلیت استرداد یا کنسلی هستند، بدین گونه که در صورت استرداد بخشی از هزینه بلیت به عنوان جریمه از مبلغ کل کم و مابقی آن به مسافر بازگردانده می‌شود.

بلیت سیستمی

میزان جریمه این بلیت‌ها ارتباط بسیار نزدیکی با زمان اعلام کنسلی از سوی مسافر و همچنین کلاس پروازی آن دارد، به‌صورتی‌که هرچه به تاریخ و ساعت پرواز نزدیک‌تر باشد، بر آن افزوده خواهد شد. هرچند قوانین شرکت‌های هواپیمایی مختلف نیز در تعیین میزان جریمه کنسلی بسیار تأثیرگذار خواهند بود. به طور مثال شرکت هواپیمایی ماهان چنانچه مسافری بلیت خود را، از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز (داخلی) تا ۳ ساعت مانده به پرواز، کنسل کند جریمه‌ ای معادل ۳۰ درصد از مبلغ کل کم کرده، مابقی آن را به مسافر بازمی‌گرداند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *